İletişim Bilgileri

+905546881566

info@nbotomasyon.com

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

SCADA ve HMI Yazılımından Örnekler

Projelendirdiğimiz Otomasyon sistemlerinde müşterilerimizin taleplerine göre SCADA veya HMI yazılımınıda kullanmaktayız.

Ağırlıklı olarak Bina Otomasyon sistemlerinin vazgeçilmezi olan SCADA yazılımda sektörün lider firmalarının yazılımlarını kullanmaktayız.

Müşterilerimizin bize sunduğu senaryoya uygun olarak kullanıcısını yormayacak şekilde anlaşılır SCADA yazılımlarımızla hizmet vermekteyiz.

Web Tabanlı yazılımlarımız Sayesinde İnternetin olduğu her yerden Fabrikanızı, Binanızı, İşletmenizi kontrol edebilir üretiminizin durumunu izleyebilirsiniz. Oluşan hataları isterseniz e-posta isterseniz sms olarak da cep telefonunuzdan takip edebilirsiniz. SCADA nın sonsuz hizmetlerini de biz sizlerle buluşturuyoruz.

HMI yazılım ve ürünlerinde de sektörün lider firmalarının ürün ve yazılımları ile proses, endüstriyel, makine otomasyonlarında hizmetler vermekteyiz.

Müsterilerimizin istekleri doğrultusunda lokal olarak bina otomasyon sistemlerinide HMI proğramı ile yapmaktayız.

Türkiyenin her neresinde olursanız olun size bir telefon kadar yakınız.

SCADA NEDİR?

SCADA terimi “Supervisory Control And Data Acquisition kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Türkçe’ye “ Danışmalı Kontrol ve Veri Toplama Sistemi “  veya “Uzaktan Kontrol ve Gözleme Sistemi “olarak çevrilebilir. Kısaca bilgisayarlardan, haberleşme aletlerinden, algılayıcılardan veya diğer aygıtlardan oluşturulmuş denetlenebilen ve kontrol edilen bir sistemin genel adıdır. En genel olarak enerji scadası (Elektrik-Su-Doğalgaz) Bina Otomasyon scadası (Isıtma-sogutma, Kazan dairesi ve HVAC Otomasyonu) proses scadası (fabrika-tesis otomasyonu) olarak üçe ayrılır.

Bilgisayar ve iletişim teknolojilerindeki son gelişmeler ve bunlarla ilgili cihazlardaki maliyet düşüşleri, elektrik dağıtım sistemlerinin otomasyonunu teknik ve ekonomik olarak yapılabilir hale gelmiştir. Örneğin dağıtım ve su otomasyonu ile şebekenin uzaktan izlenmesi ve hızlı ve etkin bir şekilde kontrolünü sağlanır ve sonuçta daha güvenilir, sürekli ve kaliteli elektrik enerjisi ve su beslemesi olası duruma gelir. Sistem bilgileri arşivlenebilir ve istatistiki raporlar ile en etkin ve ekonomik işletme yönetimi sağlanır.

Süreçler için gözetleyici denetim ve veri toplama işlemlerini yapan sistemler için kullanılan SCADA sistemleri, fabrikadaki süreçlerin (hammadde, üretim ve mamul madde takibi vb.) denetiminde kullanılan çeşitli araçlarla (RTU, PLC vb.) birlikte fabrikanın üretim kontrolü ve takibine yönelik bir alt yapı oluştururlar. Bu alt yapının imkan verdiği ölçüde üretim kaynakları planlaması (MRPII) ve işletme kaynakları planlama (ERP) sistemleriyle gerekli bağlaşımlar kurularak ideal bir yapıya erişilebilir. Amaç en düşük maliyetle, daha kaliteli ve daha çok üretmek için gerekli yapıyı kurmaktır. İşletmedeki tesislerden en yüksek verimlilikle yararlanmak, yöneticilerin işletmeye ve üretim bilgilerine tam olarak hakim olmasıyla sağlanabilir. SCADA yazılım paketleri endüstriyel tesislerde alt yapı yazılım görevini üstlenmeli ve fabrika içi ile dışındaki ağlara bağlanarak şirketin bütün katmanlarının uyum içerisinde çalışmasına imkan verir. SCADA işletme genelinde herkese, her zaman erişebilecekleri, gerçek zamanlı ve ayrıntılı bilgiyi sağlar..

SCADA sistemi, hidroelektrik, nükleer güç üretimi, doğalgaz üretim ve işleme tesislerinde, gaz, yağ, kimyasal madde ve su boru hatlarında pompaların, valflerin ve akış ölçüm ekipmanlarının işletilmesinde, kilometrelerce uzunluktaki elektrik aktarım hatlarındaki açma kapama düğmelerinin kontrolü ve hatlardaki ani yük değişimlerinin dengelenmesi gibi çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir.

Günümüzde tüm tesis ve işletmeler SCADA sistemini kurmaya başlamışlardır; giderek de daha fazla ivme kazanacaktır…

 

HMI NEDİR?

HMI (Human Machine Interface) baş harflerinden oluşan makina ve insan arasında iletişimi sağlayan bir arayüz vazifesi görür.

Türkçe Operatör Paneli olarak adlandırılmaktadır. Otomasyon ‘da son zamanlarda çok fazla önem kazanmakla beraber yapılan otomasyon sisteminin sağlıklı çalışmasında ve kontrolünde yardımcı olmaktadır.

Günümüzde kullanılan HMI’lar geniş bir bağlantı listesi sunmaktadır. Sadece PLC’ler ile değil AC,DC Servo & Sürücüler hatta Sıcaklık kontrol üniteleri ile haberleşebilmektedir.